Skip to main content
Nyheter

Isabella får snabba restaurangfärdigheter

Isabella säkrade sin praktikplats på en restaurang – och det blev en vinst ur flera aspekter. Den ambitiösa studenten får viktiga kunskaper under fartfyllda dagar. 

Praktik ingår i Gymnasieakademins yrkesprogram, vilket är ett bra sätt för eleverna att testa sina kunskaper inom yrket.  Just nu är årskurs 2 ute på sin andra praktikperiod på fyra veckor. En av dessa elever är Isabella på försäljning- och serviceprogrammet.

Isabella gör sin sin APL (praktik) på restaurangen Al Affandi. Hon fixade platsen själv eftersom hon ville testa att jobba i en restaurang. 

— Jag gillar att det är högt tempo, säger hon.

Försäljning- och serviceprogrammet passar henne bra eftersom hon vill börja jobba direkt efter studenten. Praktiken på restaurangen ger henne en rejäl skjuts mot det målet; det är en verklig chans att träna på dyrbara servicefärdigheter. Hon får möta gästerna, ta beställningar och plocka undan. 

Att hon trivs bra i restaurangen är en härlig bonus. Förutom att lära sig viktiga delar av serviceyrket har hon roliga arbetsdagar.

Angående den övriga tiden på Gymnasieakademin har Isabella positiva saker att säga:

– Jag tycker om programmet och skolan

Vill du också utvecklas akademiskt och yrkesmässigt? Lämna en intresseanmälan till Gymnasieakademin här